Przedstawiamy listę 5 wydarzeń z Polski i na świecie, które miały miejsce w kwietniu.

>Katastrofa Titanica

Mało kto nie zna historii tego statku. Jednak nie każdy wie, że zatonięcie Titanica miało miejsce 15 kwietnia 1912 roku. W wyniku tej katastrofy zginęło ponad 1500 pasażerów i członków załogi. Warto tutaj wspomnieć, że nie tylko ludzie ponieśli śmierć, ale także zwierzęta, które znajdowały się na statku. Przypomnijmy także, że statek nie był przystosowany do ewakuacji pasażerów. Miał o ponad połowę mniej szalup niż pasażerów.

Koronacja Bony

18 kwietnia 1518 roku  na Wawelu odbyła się uroczystość, podczas której koronowano Bonę Sforzę. Była ona żoną Zygmunta I Starego i w powszechnej świadomości przywiozła do Polski włoszczyznę. Co nie do końca jest prawdą, warto jednak dodać, że była ona znakomitą gospodynią. W 1539 roku Bona na potrzeby kulinarne przeznaczyła ponad 6429 florenów, a dla porównania Zygmunt tylko 4065 florenów.

Wybuch powstania w getcie warszawskim

Wydarzenie to miało miejsce dokładnie 19 kwietnia 1943 roku. Niestety mieszkańcy getta zdani byli tylko i wyłącznie na siebie. Armia Krajowa nie zdecydowała się na większą pomoc dla Żydowskiej Organizacji Bojowej. Same bitwy trwały trzy dni. Przez kolejne dni ludność ukrywała się w schronach aż do 16 maja, gdzie getto zostało zrównane z ziemią.

Śmierć św. Wojciecha

Pierwszy męczennik w Polsce zginął podczas misji ewangelizacyjnej Prusów 23 kwietnia 997 roku. Został patronem Polski. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało od barbarzyńców.

Śmierć Adolfa Hitlera

Adolf Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1994 roku w  swoim berlińskim bunkrze. Dzień wcześniej ożenił się z Ewą Braun, która popełniła samobójstwo razem z nim. Według informacji miał on strzelić sam do siebie, a jego żona połknęła truciznę. Następnie ich ciała oblano benzyną i spalone. Jest jednak wiele kontrowersji wobec tego wydarzenia i wiele osób twierdzi, że Hitler upozorował swoją śmierć i uciekł do Ameryki Południowej.