Historia ludzkości wielokrotnie już wyraźnie pokazała, że największym zagrożeniem dla świata jest człowiek. Biorąc to pod uwagę powstały potężne, tajemnicze i niezwykłe budowle, które mają zapewnić bezpieczeństwo w przypadku globalnej katastrofy, zarówno ekologicznej, jak i militarnej.

Bezpieczeństwo ludzkości – 5 niezwykłych obiektów

Globalne ocieplenie nieustannie postępuje, na świecie tworzą się silne niepokoje, a ludzkość nieustannie prze przed siebie. W tym całym chaosie, będącym mieszanką konfliktów zbrojnych, działań politycznych, zmian środowiskowych oraz wielu innych kwestii, powstał dość rozsądny pomysł. Polega on na zapewnienie bezpieczeństwa człowiekowi. Tylko czy przedsięwzięte kroki będą wystarczające w przypadku największych kataklizmów? Poniżej znajduje się lista 7 niezwykłych obiektów, które mają ocalić ludzkość w przypadku kryzysu globalnego.

Globalny Bank Nasion w Svalbard

To tutaj znajdują się nasiona wszystkich jadalnych gatunków roślin ze świata. Jeśli nastąpi katastrofa ekologiczna, to zbiory znajdujące się w Banku Nasion mają pomóc w odbudowie roślinności. Na świecie istnieje łącznie około 1400 tego typu budynków, ale żaden nie dorównuje inwestycji znajdującej się w Svalbard.
Wszystkie zapasy umieszczone zostały w tunelu, który wydrążony został w wiecznej zmarzlinie i jest starannie chroniony na wszelkie możliwe sposoby. Temperatura wewnątrz Banku Nasion wynosi około -18 stopni, a dzięki miejscu, w którym powstał nie wymaga energii elektrycznej do chłodzenia nasion.

Podziemny Wielki Mur Chiński

Zbudowany w latach 1969 – 1979 jest najrozleglejszym schronem na świecie. Powstał w celu ochrony ludzkości w obliczu realnego zagrożenia konfliktu nuklearnego ze Związkiem Radzieckim.
Wiele informacji o podziemiach Pekinu nie zostało ujawnionych, ale przez pewien okres fragmenty schronu udostępnione były do zwiedzania. Aktualnie mieszkają tam najbiedniejsi obywatele stolicy Chin.
W razie ataku schronić może się tam około 5 milionów ludzi, a podziemne korytarze sięgają nawet do odległego o 100 kilometrów miasta Tiencin. Całość poprzecinana jest 70 tysiącami kilometrów dróg umożliwiających sprawny przejazd czołgów.
W Podziemnym Wielkim Murze Chińskim znajduje się infrastruktura przygotowana do założenia sklepów, zakładów usługowych, szkół, fabryk, restauracji, a nawet skate parków. Jest tam wszystko, co może pozwolić prowadzić stosunkowo normalne życie nawet w obliczu największej katastrofy nuklearnej.

Swiss Fort Knox

Znajdujące się w Alpach dwa bunkry służące ochronie danych cyfrowych z całego świata. Cyfrowe sejfy przechowują cenne informacje z banków i korporacji międzynarodowych. Dzięki ochronie zbocz góry i opancerzonym drzwiom, materiały znajdujące się w Swiss Fort Knox przetrwają nawet wybuch jądrowy, który emituje impuls elektromagnetyczny paraliżujący urządzenia elektryczne.

Bank DNA w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej

Jest to swojego rodzaju odpowiednik Banku Nasion, choć tutaj przechowywane są informacje o genomie różnych gatunków zwierząt. W przyszłości może pomóc to w odbudowie gatunków, które mogą wyginąć w przypadku wojny nuklearnej lub katastrofy ekologicznej. Jednocześnie Muzeum Historii Naturalnej prowadzi badania nadzorowane przez Instytut Genetyki Porównawczej. Jest to jedyne koło ratunkowe dla zwierząt w sytuacji, gdyby świat zaczął chylić się ku zagładzie.

Centrum Operacyjne Mount Weather

Kompleks budynków i schronów znajdujący się w stanie Wirginia w USA. Całość zaprojektowana i zbudowana została z myślą o ochronie najważniejszych osób w kraju. Centrum kryzysowe obsługiwane jest 24 godziny na dobę przez blisko 1400 pracowników i nieustannie pozostaje w gotowości do przetransportowania i schronienia prezydenta, członków Kongresu oraz prezesów najistotniejszych w Ameryce instytucji.