Sprawdzamy, jakie wydarzenia w historii Polski i świata miały miejsce w pierwszym miesiącu wakacyjnym.

Zawarcie Unii Lubelskiej

Podpisanie aktu Unii Lubelskiej między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim na Sejmie walnym w Lublinie miało miejsce dokładnie 1 lipca 1569 roku. Skutkiem zawarcia tej unii było stworzenie federacji złożonej z dwóch równoprawnych członków. Oznaczało to, że oba państwa brały razem udział wolnej elekcji, podczas której wybierały jednego władcę. Wspólnie prowadzili także politykę obronną i zagraniczną. Postanowienia unii przetrwały do 1795 r.

Powstanie Księstwa Warszawskiego

Podpisanie pokoju w Tylży skutkowało powstaniem Księstwa Warszawskiego. Porozumienie podpisano 7 i 9 lipca 1807 roku pomiędzy Cesarstwem Francji, Imperium Rosyjskim i Królestwem Prus. W jego nowo powstałej jednostki terytorialnej wchodziły ziemie drugiego, trzeciego oraz częściowo pierwszego zaboru pruskiego.

Pierwszy mecz piłkarki na ziemiach polskich

Dokładnie 14 lipca 1894 roku we Lwowie rozegrano pierwszy na ziemiach polskich mecz piłkarski. W meczu brała udział drużyna z Krakowa i Lwowa. Zawodnicy mieli na sobie spodenki w różnych kolorach, co pozwalało na ich odróżnienie. Mecz trwał całe 6 minut. Dlaczego? Otóż premierowego gola 16-letni lwowianin Włodzimierz Chomicki. Strzelił go właśnie w 6. minucie. Wówczas uznano to za koniec meczu i sędziowie odgwizdali zakończenie rywalizacji.

Odsunięcie Łuku Triumfalnego

Łuk Triumfalny znają prawie wszyscy, warto więc wiedzieć, że jego oficjalne odsłonięcie miała miejsce właśnie w lipcu. Budowa Łuku trwała rozpoczęła się 1806 roku, zaraz po zwycięstwie Napoleona pod Austerlitz. Wysokość tej budowli ma 49,54 m, szerokość 44,82 m, a głębokość ponad 22 metry. Pod nim znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, a tuż obok można zobaczyć Płomień Pamięci, który rozpalany jest do dzisiaj. Zawsze o godzinie 18:30.

Powstanie NASA

Oficjalnie powołano NASA 29 lipca 1958 roku. Jej powstanie wiązało się z rywalizacją radzieckiego programu kosmicznego. To po sukcesach ZSRR, Amerykanie zdecydowali, że powołają Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. 10 lat później, dokładnie 20 lipca 1969 roku, Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrein wraz ze statkiem kosmicznym Apollo 11, po raz pierwszy w historii wylądowali na powierzchni Księżyca.