O globalnym ociepleniu mówi się już od wielu lat. W ostatnim czasie w Polsce można spotkać liczne fale upałów. A czy wiesz, że upalne lata w Polsce zdarzały się już od dawna. Warto jednak zaznaczyć, że przed wiekami nie znane były termometry. O pogodzie dowiadywano się z kronik.

Anomalie pogodowe i brak plonów

Pierwszą wspomnianą suszę odnotowano w kronikach Długosza. Miała  ona miejsce w roku 988. Susza nastąpiła wiosną, a tuż po niej przyszedł śnieg. Taka pogoda zniszczyła całkowicie uprawy. Mowa jest także o upałach z 1332 roku. Długosz opisał, że w Polsce odnotowano niespotykane temperatury.  Pisał o tym, że patrzy ludzie nie pamiętali wcześniej takich upałów.

Kometa, która zwiastowała upały

Kolejna susza nawiedziła obszary Polski w roku 1473. Jak zaznaczył w swoich opisach suszę zwiastowało wcześniejsze pojawienie się komety.  Sama zaś susza objęła wtedy swoim zasięgiem wiele państw europejskich. Wisła na całej długości – od Krakowa i Sandomierza, poprzez Warszawę i Płock, po Toruń – była tak płytka, że dało się ją pokonać pieszo.Oprócz tego często występowały pożary, które ciężko było gasić.

Upały po 1900 roku

Upały występowaly także w XX wieku. Okazuje się, że w tamtym okresie niektóre stacje meteorologiczne odnotowały temperaturę nawet powyżej 40ºC. Najwyższa z nich miała miejsce około 10 km od Opola Prószkowie  i wynosiła dokładnie 40,2ºC. Warto jednak wiedzieć, że sprzęt w tamtych latach nie był aż tak dokładny, jak ten używany obecnie. Najwyższa temperatura w tamtym okresie zarejestrowano 11 lipca w 1959 roku w miejscowości Kończewice. Termometr wskazywał tam 39,6ºC.

Globalne ocieplenie?

Ostatnie upalne tygodnie pokazują, że globalne ocieplenie jest już faktem. Niepokoi nie tylko sam fakt wysokich temperatur, ale także brak wody. Obok wysokich temperatur coraz częściej pojawiają się także inne ekstremalne warunki pogodowe, takie jak huragany, ulew deszcze, gradobicie czy wichury i trąby powietrzne. Ich intensywność będzie coraz częstsza i silniejsza.