Przedstawiamy listę 6 wydarzeń z Polski i na świecie, które miały miejsce w maju.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja

Dokładnie 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową. Obecnie bardziej jest ona znana pod nazwą Konstytucja 3 maja. Nie wszyscy wiedzą, że 20% posłów stanowili wówczas masoni.

Kapitulacja Niemiec w trakcie II wojny światowej

7 maja 1945 roku podpisano bezwarunkową kapitulację Niemiec. Wydarzenie to miało miejsce we francuskim Reims. Akt ten podpisali Alfred Jodl i Hans-Georg von Friedeburg. Nie każdy jednak wie, że tekst dokumentu został prawie w całości przepisany z gazety przez byłego managera teatralnego. Całość aktu jest bardzo mocno improwizowana.

Zdobycie Monte Cassino

Ułani podolscy w dniu 18 maja 1944 roku, z samego rana zdołali przedostać się do do zrujnowanego klasztoru na Monte Cassino. Cała walka trwała bardzo długo. Polacy, kompletnie wykończenie, bez wody, bez jedzenia zdołali wieczorem, po kolejnych szturmach, opanować prawie cały szczyt Sant’Angelo. W tym czasie  Niemcy wycofali się. Wygrana bitwa pod Monte Cassino to ogromny sukces polskich komandosów.

Pierwsi więźniowie przywiezieni do Auschwitz

To właśnie w Auschwitz miała powstać największa fabryka śmierci. 20 maja 1940 roku przywieziono do obozu koncentracyjnego pierwszych więźniów. Sami Niemcy mieli też konkretne plany wobec leżącego obok Oświęcimia. Urzędnicy i architekci III Rzeszy chcieli uczynić z tego miejsca perfekcyjne nazistowskie miasto. Co więcej, powstanie obozu śmierci, zaledwie kilka kilometrów dalej w niczym im nie przeszkadzał.

Bitwa pod Cuszimą

Wojenna flota rosyjska 28 maja 1905 roku  przegrała dwudniową bitwę morską z Japonią. Miejsce tej bity to Cuszima. Co więcej, udział w niej brał również Jerzy Wołkowicki, który w późniejszych latach był generałem brygady Wojska Polskiego. Dzięki jego bohaterskiej postawie w czasie walk, udało mu się uniknąć śmierci w lesie katyńskim.

Zdobycie Konstantynopolu przez Turków

29 maja 1453 roku Konstantynopol zdobyli Turkowie. Jest to jedna z ważniejszych dat w historii średniowiecza.  To wydarzenie przyniosło ogromne zmiany w ówczesnym świecie.