W kwietniu obchodzimy rocznicę zatonięcia jednego z najbardziej znanych statków na świecie. Mowa oczywiście o Titanicu. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że prawie każdemu znany jest film z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Przedstawiamy kilka ciekawostek o Titanicu.

Największy statek pasażerski na świecie

RMS Titanic był największym na świecie statkiem pasażerskim. Mierzył on 269 metrów długości. Jak na rok 1912, był to największy poruszający się obiekt, który został wykonany przez człowieka. Jeśli porównać Titanica z obecnymi statkami pasażerskimi, to obecnie największy takie obiekt to Harmony of the Seas. Ma długość 362 metrów.

Spalanie węgla

Statek spalał codziennie około 600 ton węgla. Aby utrzymać ogień w piecu musiało go obsługiwać 176 osób. Każdego dnia do morza wyrzucano około 100 ton węgla.

Tylko 30 sekund opóźnienia

Tak naprawdę, kiedy wykryta została góra lodowa, tylko 30 sekund zadecydowało o zatonięciu statku. Gdyby informacja o zmianie kursu wydana była pół minuty wcześniej, można byłoby zapobiec tej katastrofie.

Wiele filmów o Titanicu

Pierwszy film na temat tego statku powstał zaledwie miesiąc po katastrofie. Co więcej, grała w nim aktorka, która przeżyła. W 1943 roku hitlerowcy również zrealizowali film o nazwie Titanic. Był to anty brytyjski utwór propagandowy. W dniu, w którym miała odbyć się jego premierę, Royal Air Force zbombardował teatr. 

Ilość osób, które zginęła

Cały statek tonął przez 2 godziny i 40 minut. W tej katastrofie zginęło 1500 osób, a jedynie 711 z nich uratowano. Wśród uratowanych, w przeważającej mierze to kobity, a tylko 58 osób to mężczyźni. Podobno główny piekarz na Titanicu wypił tyle alkoholu, że przez całe 2 godziny pływał w arktycznym oceanie i zdołał przeżyć.

Drogie bilety

Aby kupić bilet w pierwszej klasie należało zapłacić około 4375 dolarów. Obecnie jest to około 100 tysięcy dolarów. 

Alkohol i cygaro

Na pokładzie słynnego Titanica znajdowało się ponad 20000 butelek piwa, 1500 butelek wina oraz 8000 cygar. Wszystko to z myślą o osobach podróżujących klasą pierwszą.