To jedno z ciekawszych miasteczek, jakimi może się pochwalić Podkarpacie. Baranów Sandomierski jest miejscem chętnie odwiedzanym przez wycieczki, a tutejsze zabytki są doskonale znane wszystkim miłośnikom historii. Co warto wiedzieć na temat tego miasta? Jakie czynniki zadecydowały o jego popularności?

Z kart historii – Baranów Sandomierski i jego dzieje


Wielkim walorem Baranowa Sandomierskiego jest jego historia. Wiadomo, że w miejscu dzisiejszego miasta już w początkach XII wieku istniał gród, którego głównym zadaniem było pilnowanie przeprawy przez Wisłę. W połowie XIV wieku gród ten był już na tyle dużą osadą, że nadano mu prawa miejskie. W swych dziejach był Baranów Sandomierski i ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, i ośrodkiem handlu zbożem, któremu dostęp do Wisły zapewniał spore dochody. Dziś jest to kameralne miasteczko, do którego chętnie zaglądają turyści zainteresowani historią oraz sztuką. Jakie atrakcje czekają na nich w tym miejscu?

Najcenniejsze skarby Baranowa Sandomierskiego


Baranów Sandomierski może się pochwalić małomiasteczkową zabudową oraz ciekawą kolekcją domów z przełomu XIX i XX wieku. Zadbany rynek oraz barokowy kościół św. Jana z początków XVII wieku – oto zabytki, które można ujrzeć w rejonie rynku. Głównym celem wypraw do Baranowa Sandomierskiego jest jednak tutejszy zamek, uznawany za jedną z najpiękniejszych rezydencji manierystycznych w Polsce. Wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku dla Rafała Leszczyńskiego, rozbudowany w czasach Lubomirskich, do dziś zachwyca swą formą. Spacer po zamkowych wnętrzach to wyjątkowa lekcja historii, w której zwiedzającym towarzyszy miejscowy przewodnik. Dzięki temu można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat samej budowli, jak i losów osób, które się z nią związały. Pięknie prezentuje się też park – idealne miejsce na spacer lub relaks na łonie natury.

Co warto zobaczyć w rejonie Baranowa Sandomierskiego?


Kto znajdzie tanie noclegi w Baranowie Sandomierskim, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po najbliższej okolicy tego miasta. Gdzie warto się wybrać? Dla miłośników historii ciekawym miejscem może się okazać pobliski Tuszów Narodowy – rodzinna miejscowość Władysława Sikorskiego. Warto też zajrzeć do miejscowości Zaduszniki, w której urodził się Ignacy Łukasiewicz – twórca polskiego przemysłu naftowego.

Baranów Sandomierski oraz jego najbliższa okolica to kuszący cel podróży dla tych turystów, których fascynuje historia. W tej części Podkarpacia można się spotkać z licznymi pamiątkami po znanych Polakach oraz z perełkami architektury, obok których nie sposób przejść obojętnie.