Przedstawiamy listę 6 wydarzeń historycznych, które miały miejsce w miesiącu czerwiec. Wiedzielście o wszystkich?

Wygrana Solidarności

Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyła się w Polsce I tura częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Była to duża zmiana po II wojnie światowej. Wyniki tych wyborów były zaskakujące, ponieważ zdecydowaną przewagą głosów wygrał obóz Solidarności.

Kraków i nadanie praw miejskich

5 czerwca 1257 roku, za panowania Bolesława Wstydliwego wydany został przywilej lokacyjny Krakowa. To właśnie według tego dokumentu, gród stał się pełnoprawnym miastem. To tyle w teorii, jak się okazuje z innych dokumentów historycznych, Kraków uzyskał prawa miejskie już 30 lat wcześniej. 

Pierwszy masowy transport w Auschwitz

W połowie czerwca 1940 roku do Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport. Kierowany był z Tarnowa. W tym transporcie znajdowało się dokładnie 728 mężczyzn. W głównej mierze byli to więźniowie polityczni. Przy okazji tej rocznicy, warto wspomnieć, że sam obóz został zbudowany zdecydowanie wcześniej, już niemal ćwierć wieku wcześniej.

Bitwa Napoleona pod Waterloo

Napoleon Bonaparte dokładnie 18 czerwca 1815 roku stoczył bitwę pod Waterloo. Była to jego ostatnia bitwa. Co więcej, sami historycy spierają się o to, w jaki sposób doszło do przegranej Napoleona. Jedni twierdzą, że cesarz był chory, inni że zaspał, albo po prostu był zmęczony. Jeszcze inni uważają, że poniósł klęskę, bo zabrakło mu dobrego zwiadu powietrznego.

Zamach w Sarajewie

Pewnie wiele osób kojarzy z lekcji historii słynny zamach w Sarajewie. Doszło do niego dokładnie 28 czerwca 1914 roku. Gawriło Princip zastrzelił w Sarajewie austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. To wydarzenie było początkiem wydarzeń, które zapoczątkowało I wojnę światową. Co ciekawe, serbski rząd od dawna posiadał informacje o planowanym zamachu. Rząd serbski próbował nawet poinformować Wiedeń o tych planach. 

Noc długich noży

W nocy z 29 na 30 czerwca 1934 roku miała miejsce wydarzenie, które przeszło do historii jako noc długich noży. Na zlecenie Adolfa Hitlera tego dnia zamordowano 77 jego przeciwników. Jedną z ofiar był Bernhard Stempfle. Mężczyzna musiał zginąć, ponieważ był współautorem książki Mein Kampf.