Już jutrom, 1 czerwca w Polsce obchodzi się Dzień Dziecka. I choć taki dzień świętuje się w większości państw na świecie, to zazwyczaj świętuje się go pod różnymi datami. Ciekawostką może być fakt, że w Polsce obchodzony był niegdyś we wrześniu.

Historia obchodów Dnia Dziecka

Sama historia tego dnia nie jest długa, sięga blisko stu lat. Pierwszy Dzień Dziecka obchodzono już w 1925 roku. Wówczas w Genewie zorganizowano Światową Konferencję na Rzecz Dobra Dzieci. To tam po raz pierwszy wspomniano o Międzynarodowym Dniu Dzieci. W Polsce po raz pierwszy taki dzień zorganizowano w 1929 roku z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem. Był on obchodzony 22 września. Cała impreza dla dzieci rozpoczynała się od uczestnictwa w specjalnej mszy. Po modlitwach był czas na szkolne akademie, wycieczki oraz zabawy. Każde dziecko otrzymało tego dnia słodycze.

Dzień Dziecka w innych państwach

Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Powszechny Dzień Dziecka 20 listopada. Jest to rocznica uchwalenia Deklaracji praw dziecka. Z kolei we Francji i Włoszech obchodzi jest Dzień Rodziny. Przypada ona na 6 stycznia. Ciekawie ten dzień obchodzi się w Japonii. Chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca. Podobna sytuacja jest w Niemczech – tutaj Dzień Dziecka obchodzi się dwa razy do roku: 1 czerwca i 20 września. W Paragwaju zaś dzień ten upamiętnia najmłodsze ofiary bitwy o Acosta Nu w 1869 roku, dlatego celebrowany jest 16 sierpnia. Gdyby tak spojrzeć całościowo na wszystkie Dni Dziecka na całym świecie, mogłoby się okazać, że celebrować święto najmłodszych można praktycznie co miesiąc.

Radość dziecka najważniejsza

Warto w tym dniu pomyśleć o najmłodszych. O ich podejściu do życia i takiej codziennej radości i uśmiechu. W Polsce obchodzi się ten dzień z roku na rok coraz hucznie. Dzieci mogą liczyć na specjalne atrakcje w szkołach i przedszkolach. Również rodzice starają się, aby pociechy w tym dniu czuły się szczęśliwe.