Drzewa to jedne z nielicznych organizmów żywych, które pamiętają odległe czasy historyczne. Ludzie żyją maksymalnie do 120 lat, a drzewa dożywają nawet kilkuset lat. Co roku odbywa się plebiscyt organizowany przez Environmental Partnership Association. Cały konkurs nosi nazwę Europejskie Drzewo Roku.

Europejskie Drzewo Roku 2022

Okazało się, że tegoroczny konkurs należy do Polski. W tym roku zwyciężył polski dąb o imieniu Dunin. Zdobył on łącznie 179 317 w ogólnym głosowaniu. Głosy oddawano przez internet. Co więcej, nasz dąb toczył zawzięty pojedynek z dębem rosnącym w Hiszpanii. Cała ceremonie plebiscytu emitowano na YouTube. Tegoroczna ceremonia miała finał 22 marca 2022 roku.

Kilka przydatnych informacji

Dąb Dunin liczy sobie już 400 lat. Pamięta on zatem czasy panowania Wazów w Polsce. To znaczy, że pamięta jeszcze czasy, kiedy w Polsce panowali Wazowie. Znajduje się w Przybudkach, w gminie Narew w województwie podlaskim. Nie trudno się domyślić, że jest on pomnikiem przyrody i jest pod ścisłą ochroną. Nazywany jest także Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Z tym drzewem związana jest również legendą, która mówi o tym, dokąd sięgała w dawnych czasach Puszcza Białowieska. Samo drzewo należy do rodziny dębów szypułkowych. Ma ono 13 metrów wysokości i 700 cm w obwodzie.

Plebiscyt – kilka słów historii

Sam plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku organizowany jest od 2011 roku. Nie trudno więc się domyślić, że w 2022 roku odbyła się jego 12. edycja. Samo głosowanie jest wyłącznie internetowe i trwa cały luty. Organizatorem i partnerem z Polski jest Klub Gaja. Polska ma już na swoim koncie kilka zwycięstw w tym plebiscycie. W roku 2017 zwyciężył Dąb Józef z Wiśniowej w województwie podkarpackim. Z kolei w roku 2013 2 miejsce zajął platan z Kóz w województwie śląskim. W 2014 roku na 3 miejscu uplasował się Dąb Wybickiego w Będominie w województwie pomorskim. W Polsce jest wiele pięknych i okazałych drzew, więc liczymy na to, że jeszcze wiele zwycięstw przed nami.