Cukrzyca obecnie to jedna z najczęstszych chorób na świecie. Występowała od dawna, a przez stulecia diagnoza cukrzycy tak naprawdę oznaczała wyrok śmierci. Chorych leczono pijawkami, alkoholem, dragami. Sprawdzamy, w jaki sposób kiedyś radzono sobie z cukrzycą.

Pierwsze wzmianki o chorobie

Pierwszy raz na temat tej choroby można było usłyszeć już w 1550 r. p. n.e. Pisano o niej w papirusie Ebersa. Choroba charakteryzowała się szybką utratą wagi i częstym oddawaniem moczu. Nie wiedziano, że jest to cukrzyca. A już z pewnością nikt nie rozumiał jak ją leczyć. Na przykład Egipcjanie leczyli cukrzyków dietą piwną. Do tego dokładali owoce i nasiona miody. Z kolei greccy lekarze przepisywali rozcieńczone wino i chłodne kompresy. 

Dziwne metody leczenia

O ile spożywania alkoholu i jedzenie owoców ogłoszenie wydawać się w tamtym czasie jako pomoc, to niektóre metody leczenia mogą przyprawić o zawroty głowy. Chorym przepisywano opium i mandragorę a nawet galaretkę ze żmii czy pokruszony koral czerwony. Z czasach średniowiecza opisywane były takie metody jak mikstura z łubinu, kadzidełka a nawę kurkuma. Niektórzy lekarze zakazywali swoim pacjentom na przykład uprawiać seks.

Dieta cud na cukrzycę

W 1797 roku szkocki chirurg John Rollo wydał dzieło w którym opisał w jaki sposób powstaje cukrzyca. Podał on także metody jej leczenia. Jak można się dowiedzieć z jego działa, za cukrzycę odpowiadał żołądek, który nadmiernie produkował cukier, który pozyskiwany był z jedzenia. Dlatego stworzył on dietę niskowęglowodanową. Dieta bogata była także w tłuszcze i białko. Dodatki zalecał upuszczanie krwi i stosowanie środków przeczyszczających.

Wiele metod leczenia

Tak naprawdę ilu lekarzy w tamtych czasach, tyle metod lecznic. Obecnie tempo przybywania chorych osób na cukrzycę jest bardzo niepokojące. Mówi się, że jest to pierwsza choroba, które ma charakter niezakaźny o charakterze pandemicznym. Coraz to lepsze działania medycyny, nowe leki, terapie, a w dalszym ciągu nie ma skutecznej metody na powstrzymanie tej choroby.